Reklama
Reklama

Miasto szykuje się do przebudowy płyty Starego Rynku. Zmieniła się koncepcja

fot. Demiurg

Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na aktualizację Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) dla rewaloryzacji przestrzeni płyty Starego Rynku.

Jak czytamy w dokumentach przetargowych, prace aktualizacyjne będą polegać przede wszystkim na wdrożeniu do dokumentacji nowej nawierzchni płyty oraz zaprojektowaniu konstrukcji jej podbudowy i dylatacji. - Zamawiający przewiduje zmianę kolorystyki i rodzaju materiału kamiennego opisanego w koncepcji. Jeżeli w toku projektowania okaże się to niezbędne, wykonawca wykona także badania gruntu - zapisano w dokumentach.

Program Funkcjonalno-Użytkowy ma też zostać uzupełniony o zakres inwestycyjny gestorów sieci, a także szereg innych ustaleń związanych z sieciami. Wykonawca będzie też sprawdzać czy możliwe jest utworzenie podziemnego kanału technologicznego wokół części śródrynkowej pod płytą Starego Rynku. Punktów do wykonania jest znacznie więcej, szczegóły można znaleźć TUTAJ. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mogą składać swoje oferty do 27 lutego.

Wstępnie zakładano, że stara kostka ułożona dziś na płycie rynku zostanie wykopana, a następnie wykorzystana w tym miejscu ponownie, ale tak, by tworzyła równą nawierzchnię. Na początku ubiegłego roku prezydent Jaśkowiak zdradził, że plany się zmieniły. Po testach okazało się, że starej kostki nie da się ułożyć tak, by tworzyła wystarczająco równą nawierzchnię. Dlatego konieczne będzie tu ułożenie nowej kostki. - Położona zostanie nowa nawierzchnia, której koncepcja jest w trakcie opracowania. Zakłada ona wykorzystanie nowego materiału kamiennego, w który wkomponowany zostanie materiał historyczny - informowało biuro prasowe Urzędu Miasta.

Cała powierzchnia rynku będzie równa i pozbawiona krawężników, dzięki czemu ogródki gastronomiczne będzie można ustawiać bez podestów bezpośrednio na płycie. W ramach prac powstanie system odwodnienia i retencji wód opadowych. Nowa nawierzchnia pojawi się nie tylko na płycie rynku, ale też na ulicach dochodzących do rynku (tylko do pierwszych skrzyżowań).

Przypominamy, że w maju ubiegłego roku Poznań otrzymał dofinansowanie na przebudowę płyty Starego Rynku. W ramach WRPO 2014+ miasto otrzyma 30 milionów złotych na tę inwestycję. Całość ma kosztować ponad 53 miliony złotych. Początkowo planowano, że prace rozpoczną się w 2019 roku, ale zostały odłożone w czasie. Obecnie trwają roboty na placu Kolegiackim - urzędnicy chcą, by Stary Rynek zaczął przechodzić metamorfozę dopiero wtedy, gdy plac Kolegiacki będzie gotowy. To tam przeniesie się bowiem część wydarzeń kulturalnych.

Inwestycja ma ruszyć jesienią 2021 roku i zakończyć się przed sezonem wiosennym w 2023 roku.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
3.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro